Generál Laudon

01.01.2011

Když se řekne Laudon, asi si každý vybaví lidovou píseň “Generál Laudon”. Někdo si ještě vzpomene na to, že Ernst Gideon von Laudon byl jedním z největších vojevůdců 18. století. Pro informaci, 2. února 2011 si připomeneme 295. výročí narození tohoto velikána.

Málokdo ale ví, že generál Laudon navštívil v září roku 1779 s budoucím císařem a českým králem Josefem II. Malou Úpu. Josef II. horalům slíbil, že se zasadí o stavbu kostela, hřbitova a školy. Horalové vlastní kostel neměli, do té doby museli vozit nebožtíky až do sousedního Maršova. Když do Malé Úpy přijel císař, příslib financování stavby kostela jim doslova spadl z nebe. Císařovi se zdálo zvláštní, jak mohou mít v tak chudém kraji chalupáři tak prosperující hospodářství, a snažil se to při návštěvě vyzvědět. Horalové mu řekli, že tajemství úspěchu prozradí jen tehdy, když jim císař zaručí stavbu kostela. Císař slib dal a horalové museli s pravdou ven – daří se jim proto, že pašují zboží ze sousedního Pruska. Císař vše vyřešil šalamounsky, slib dodržel, kostel nechal postavit, ale zároveň do Malé Úpy poslal nastálo i finanční stráž.

Ze jména Laudon pochází zvolání či kletba himmellaudon! (německy: Himmel Laudon, tj. Nebesa, Laudon!), kterou údajně volali vyděšení Prusové.

A jak znějí slova známé písně?

Generál Laudon

3/4

C             G7           C 
Generál Laudon jede zkrz vesnici, 
             G7          C 
generál Laudon jede zkrz ves. 
F         C     G7        C 
Jede zkrz vesnici, má novou čepici 
              G7        C 
generál Laudon jede zkrz ves. 
Recitace : 
Stůj ! Kdo tam ? Patrola ! Jaká ? Vojenská ! 
Kdo jí vede ? Ženská ! Jaká ? Pihatá !  ( Zrzavá ?.) 
Ref. : 
2/4 
C                            G7 
Pihatou , pihatou, tu já mám nejradši 
                             C 
pihatou , pihatou, tu já mám rád. 
      G7                   C 
Já ji  pomiluju, ona zase mne, mne mne, 
      G7                   C 
že je pihatá trápí srdce mé

Partneři penzionu

Penzion Blesk v Malé Úpě hodnocení