Karpacz – Kde voda teče do kopce

30.07.2020

Když před více než 300 lety Isaac Newton odpočíval v sadě a proslulé jablko mu spadlo na hlavu, nikdo nečekal, že z tehdy objeveného gravitačního zákona budou existovat jisté výjimky. Avšak existují na zemi taková místa, kde gravitační zákony neplatí tak jako jinde… Prázdná láhev nebo plechovka či auto s vypnutým motorem se budou pohybovat proti kopci. Rozlitá voda poteče nahoru. A to vše bez zjevné příčiny. Takové anomálie se vyskytují na různých místech zeměkoule. V Austrálii, na Barbadosu, v Brazílii, nedaleko Gold Hill v Kanadě, v provincii Gansu v Číně, v Languedoku ve Francii, v Německu, Řecku, Irsku a také nedaleko letní rezidence papežů u Albanského jezera na Via del Laghi v Itálii a také v Polsku, na silnici vedoucí na vrchol Żar v Beskydech.

A tento záhadný jev můžet na vlastní oči vidět i v sousední Karpaczi! Přijeďte do ulice Strażacka, která vede od ulice Karkonoska směrem k tzv. Divokému vodopádu (Dziki Wodospad). Projedete kolem hotelu Piecuch a před mostem přes řeku Łomnica vás čeká překvapení.

Zdá se, že ulice zde mírně klesá směrem k řece. Ale auta tu s vypnutým motorem sama jedou do kopce, rozlitá voda teče do kopce, plechovky a míčky se kutálejí do kopce. Řidičům autobusů zde přikazují zastavit a pak vyřadit rychlost. Potom celá skupina užaslých turistů cítí, jak se autobus nejdřív pomaloučku a pak rychleji rozjíždí proti kopci.

Podle mnohých vědců se však nejedná o gravitační anomálii, nýbrž o optický klam. Krajina kolem kopce, zahnutý horizont, způsob růstu stromů – to vše způsobuje, že místo klesajícího svahu vidíme stoupající. Nejsme prý schopni určit sklon podloží, protože nemáme žádný vztažný bod. Informace z našich očí mohou prý dokonce přehlušit smysl pro rovnováhu. Podle výzkumů, které zde proběhly, v ulici Strażacka existuje oblast anomálie, kde je gravitace menší o 4 %.

Zajímavý článek na toto téma najdete ZDE.

Mapka je ZDE.


Partneři penzionu

Penzion Blesk v Malé Úpě hodnocení