Sněžka

30.07.2020

Sněžka (pol. Śnieżka, něm. Schneekoppe) je se svými 1602 m n. m. nejvyšší horou Krkonoš i celé České republiky. Název Sněžka pochází z 19. století, je odvozen od pojmenování Sněžná – jako „sněhem pokrytá“. První český název byl Pahrbek Sněžný, pak Sněžovka, od roku 1823 pak definitivně Sněžka. Vrcholem Sněžky prochází česko – polská hranice. Na české straně se nachází Pec pod Sněžkou, na polské straně Karpacz. Díky své výšce poskytuje vrchol Sněžky neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny České republiky a Polska.

Na české straně Sněžky stála ještě nedávno zchátralá budova České boudy z roku 1868, na jejím místě byla postavena nová poštovna, která je určitě zajímavým architektonickým počinem, otázkou ale je, zda se na Sněžku hodí…

Pokud si chcete udělat jednodenní túru na Sněžku, asi každého napadne využít historickou sedačkovou lanovku z Pece pod Sněžkou. Málokdo ví, že na Sněžku se lze dostat krásnou pěší túrou právě z Malé Úpy. Ze středu obce vedou na vrchol Sněžky dvě cesty. Jedna vede po žluté po příjezdové asfaltové cestě, druhá po červené pěšině. Obě cesty se potkávají na chatě Jelenka, z níž se prudkým výšvihem dostanete na Svorovou horu a po krásné hřebenové túře dorazíte zanedlouho na Sněžku.

Jak na Sněžku?

 • Nejoblíbenější: z Malé Úpy (Pomezní Boudy) po žluté (z větší části stoupání asfaltovou cestou – bohužel nelze zatím vyjet ani na kole), červené (pěšky asi nejhezčí) nebo modré (po hranici s Polskem, úchvatná a málo známá) na chatu Jelenku (občerstvení – doporučujeme) a dále po červené vystoupat přes Svorovou horu (1410 m n.m.) na Sněžku a zpět.
 • Zajímavá cesta zpět: Alternativně se dá sejít ze Sněžky kus po žluté směr Růžová hora a doleva po zelené traverzovat úbočím Sněžky na Jelenku, nebo sejít přes Růžohorky a Pěnkavčí cestu do Spáleného Mlýna
 • Výstup ze Spáleného Mlýna: ze Spáleného Mlýna po zelené Pěnkavčí cestou přes Sagasserovy boudy na Růžohorky a přestupní stanici lanovky na Růžovou horu (1312 m n.m.), odtud buď lanovkou na vrchol, nebo po žluté až na vrchol Sněžky (zpátky přes Jelenku na Malou Úpu)
 • Klasika z Pece lanovkou: autobusem do Pece pod Sněžkou – lanovkou na Sněžku (zpátky přes Jelenku na Malou Úpu)
 • Z Pece Obřím dolem: z Pece po modré pozvolným stoupáním Obřím dolem okolo starého vodovodního systému, bývalou Kovárnu až na bývalou Obří boudu. Odtud je to již pár kroků na Sněžku.
 • Přes polskou Karpacz: z Malé Úpy po zelené sejdete málo známou Tabákovou stezkou (byl po ní v 1. polovině 19. století pašován z Čech do pruského Slezska tabák) do polské Karpacze, odtud jednosedačkovou lanovkou pod Sněžku (alternativně pěšky po červené (od dolní stanice lanovky) nebo po žluté (odbočka na začátku Karpacze)) a dále po značené cestě kousek k bývalé Obří boudě a dále na Sněžku.

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka

Lanovka na Sněžku z Pece pod Sněžkou je nejstarší lanovou dráhou svého druhu v Evropě, byla uvedena do provozu v roce 1949. Pokud plánujete výlet na Sněžku, lze vhodně zkombinovat pěší túru s využitím lanovky, kterou si užijí zejména děti. Doporučujeme se na lanovku dobře obléci. Informace o provozu: +420 499 895 137

 • Ve výjimečných případech (silný vítr, velká námraza) lanovka nefunguje, ale lze to dobře zjistit na internetu.
 • Provoz lanové dráhy – denně od 8:00 – 19:00, každou celou hodinu.
 • Podmínky pro zájezdy: seznam účastníků, hromadná úhrada jízdného, přeprava pouze celých skupin.
 • Přeprava jízdních kol na obou úsecích vyloučena (zatím).
 • Přeprava psů pouze s košíkem.
 • Ceny a další informace na www.snezkalanovka.cz

Partneři penzionu

Penzion Blesk v Malé Úpě hodnocení